Plačiau apie apšvietimą, elektros rozetes ir jungiklius
Elektros įranga butuose
Apie interjerą statant baldus reikia pagalvoti dar neįpusėjus remonto.
Jeigu jūsų namui daugiau nei 20 metų, rekomenduotina ištiesti varinius laidus. Dažniausiai senuose namuose būna aliuminio laidai, o jie, laikui bėgant, tampa ne tokie elastingi. Tokie laidai dažnai tiesiog lūžta, tad norint juos "pataisyti" gali tekti gadinti sienos apdailą. Be to, laidai su pažeista izoliacija esant įtampai greitai yra, todėl kyla gaisro grėsmė. Štai todėl patikimiausia tiesti varinius laidus.
Variniai laidai
Tiesiant naujus laidus geriausia tinką ardyti tose vietose, kur prieš tai buvo padaryti grioveliai laidams, o įrengiant naujas rozetes ir jungiklius, galima panaudoti specialius plastikinius vamzdelius. Tik tada, kilus avarijai, laidus bus galima pakeisti naujais neardant sienos apdailos. Aišku, nelaimės nutinka ne taip dažnai, todėl, bent Lietuvoje kol kas kartais statybininkai taupo plastikinių vamzdelį sąskaita. Būtent todėl nauja instaliacija tiesiama tinke padarius 2-3 cm gylio griovelius, kuriuos po to galima užtepti specialiu glaistu. Tokiuose grioveliuose galima paslėpti telefono, kompiuterio ar televizijos antenos laidus.
Tiesa, reikia atkreipti dėmesį, kad tiesiant telefono laidus, reikia nepamiršti, kad šie laidai yra susukti iš daug vijų, tad dirbti reikia labai atsargiai, kad nebūtų pažeistas laidas. Telefono ir TV laidus rekomenduojama jungti prie tos pačios "dėžės", kurioje bus prijungti ir elektros laidai.
Apšvietimui geriausiai tinka 1,5 "kvadrato" laidai (1,5 mm2 skerspjūvio), rozetėms - 2,5 "kvadrato". Šiuolaikinei virtuvės įrangai reikia daug elektros energijos, todėl geriausia virtuvėje įrengti atskirą įvadą su atskiru automatu naudojant 2,5 ar net 4 "kvadrato" laidus. Pavyzdžiui, elektrinei viryklei reikia 4 "kvadratų" laidų, o jei laidai yra aliumininiai, net - 6 "kvadratų".
Jungikliai ir rozetės
Elektrikai pataria rinktis elektros įrangą, kurios "viduriai" yra keraminiai, o ne - plastmasiniai. Rozetes ir jungiklius galima įrengti bet kokiame aukštyje. Žinoma, rozetės nederėtų įrengti ant grindjuostės. Kita vertus, šiandien galima įsigyti pačių įvairiausių rozečių, pagal kiekvieno skonį, tad interjero dizainas nenukentės net ir įrengus rozetę pačioje matomiausioje vietoje.
Jungiklį patogiausia įrengti prie įėjimo į patalpą. Šiandien paprastai jungikliai montuojami 80-90 cm aukštyje, tada juos gali pasiekti ir vaikai. Dažniausiai tokiame aukštyje įrengiamos rozetės ir prie darbo stalo.
Virtuvėje rekomenduotina tris rozetes montuoti toje pačioje vietoje. Čia taip pat teks nutiesti laidus lempai virš plautuvės bei vėdinimo sistemai. Ilgame koridoriuje rekomenduojama įrengti jungiklius su nuolat degančiu diodu, kad netektų tamsoje ieškoti jungiklio. Pastaruoju metu rozetės įrengiamos ir vonios kambaryje, nors specialistai nepataria taip daryti, kadangi tai yra drėgna patalpa. Be to,dažnai senuose butuose nėra įžeminimo, todėl rozetę skalbyklai patartina įrengti koridoriuje.
Darbų kokybė
Aišku, gyvenimo kokybei daug reikšmės turi ir elektrikų sąžiningumas. Būtent todėl reikia stebėti, kad rozetės ir jungikliai nebūtų įmontuoti tiesiog į skylę sienoje, tam reikalinga plastmasinė dėžutė. Žinoma, tai yra smulkmena, tačiau nesąžiningi darbininkai taupo netgi jų sąskaita. Plastmasinės dėžutės turi būti užteptos skiediniu, jei ertmė yra per didelė.
Specialistai taip pat pataria laidus iki įrangos tiesti tik stačiu kampu, o ne - įstrižai. Tada bus minimali tikimybė, kad gręždami sieną jūs kliudysite laidą. Geriausia būtų, kad griovelius sienoje, kuriuose yra laidai, specialiu skiediniu užteptų pats elektrikas. Jeigu bus pažeista laido izoliacija, jūs lengvai galėsite tai patikrinti indikatoriumi, o darbo broką turės ištaisyti pats elektrikas (sukietėjęs glaistas laidus elektrai 2-3 dienas).
Tiesiant laidus prie grindų taip pat reikia pagalvoti, kokio pločio bus grindjuostės. Specialistai pataria netiesti laidų sienų kampuose, kurios yra laukujės: taip galima pažeisti šilumos izoliaciją - namuose bus šalčiau. Derėtų elektriko paprašyti, kad jis nubraižytų visą instaliacijos schemą. Ateityje darant remontą ši informacija pravers.
Būtinas įžeminimas
Iki šiol buvo įprasta, kad butuose nebūdavo pagalvojama apie įžeminimą. Dabar tai yra ne prabanga, o - būtinybė, kadangi butuose atsiranda vis daugiau elektros prietaisų.
Be to, nemažai prietaisų yra su metaliniais korpusais. Būtent todėl kartais braukiant ranka per šaldytuvą jaučiamas elektros poveikis. Dėl blogos prietaisų izoliacijos gali atsirasti ir gyvybei pavojingi potencialai. Ir nors šaldytuvo įtampa yra palyginti didelė, tačiau srovė paprastai siekia tik 1 mA. Senstant prietaisui srovė nuolat didėja. Todėl butuose reikia įrengti įžeminimą, t.y. nuleisti krūvį į žemę. Tai daroma prijungiant prietaiso korpusą prie trečio įvado laido, vadinamo "žeme". Šis laidas paprastai padengiamas geltonai žalia dryžuota izoliacija. Normaliuose elektros įvaduose jis būna prijungtas prie elektros rozečių vidurinio kontakto. Šis laidas įvadinėse spintose sujungiamas su elektros spintos korpusu ir "nulio" laidu bei (retai pasitaikantis idealus atvejis) su įžeminimo kontūru: metalinėmis juostomis ir vamzdžių konstrukcijomis, įkastomis į žemę.
Senuose namuose įžeminimas buvo įrengiamas tik virtuvėse, kuriose buvo elektros viryklės. Naujai pastatytuose namuose įžeminimas dažniausiai būna kiekvienoje rozetėje. Tačiau bet kokiu atveju apie šį niuansą reikėtų pasiteirauti būsto pardavėjų
Papildomos rozetės
Reikalingos smulkiems buitiniams prietaisams, tokiems kaip:
mikseris;
maisto smulkintuvas;
virdulys;
sulčiaspaudė;
bulvių tarkavimo mašina;
kavos aparatas ir kt.
Šios rozetės įrenginėjamos virš stalviršio, geriausiai – 1 m aukštyje. Turėtų būti uždengtos, kad nepatektų drėgmė.
Negalima rozečių įrenginėti virš kriauklės ir viryklės.
Patogiausia, kai šios rozetės įrengiamos ties maisto ruošimo vieta, kur ir naudojami pagrindiniai maisto ruošimo prietaisai.
Apšvietimas (dažniausiai daromos klaidos)
a. Jei šviestuvai yra be jungiklių, reikia kiekvienam šviestuvui atskirai arba atskiroms šviesų grupėms (vidinio apšvietimo ar apšvietimo po spintelėmis) nurodyti po jungiklį, kurį rekomenduotina daryti šalia virš stalviršio esančių rozečių arba po kažkuria spintele. Jei šviestuvų nėra daug, geriau nurodyti atskirą jungiklį visiems šviestuvams. Geriausia parinkti šviestuvus su savo jungikliu. Būtina pasitikslinti, ar visi šviestuvai turi savo laidus ir jei reikia transformatorius.
b. Laidai šviestuvams turi būti nurodyti už spintelių, paliekant ~1 m. Laisvo laido (nurodyti - „minkštas laidas").
c. Jei šviestuvas - lentyna, tuomet minkštas laidas turi būti per patį centrą lentynėlės, tiek iš pločio tiek iš aukščio.
d. Transformatoriai paprastai dedasi ant spintelių (nurodyti nereikia). 1 šviestuvų grupei su 1 transformatoriumi reikia atskiro laido. Būtina pasitikslinti komplektaciją.
e. Laidų šviestuvams parametrai 2 x 1 mm2.
Gero apšvietimo dizaino taisyklės
Šviesa turi padėti žmonėms matyti ir atpažinti aplinką, orientuotis ir tiksliai apibrėžti savo vietą erdvės ir laiko požiūriu. Šviesa turi užtikrinti mums galimybę.
Apšvietimas turi būti vientisa architektūros ir interjero dizaino dalis, t.y. apgalvotas nuo pradžių, o ne "prilipdytas" pabaigoje.
Apšvietimas turi palaikyti architektūros ir interjero dizaino tikslus
Šviesa turi kurti patalpose nuotaiką ir atmosferą, atitinkančią žmonių poreikius ir lūkesčius (šventišką, ramią, intymią, oficialią, dalykišką, pigią, prestižinę, ryškią, prislopintą, buitinę, neryžtingą, kviečiančią, draugišką ir pan.).
Paskirtis
Pirmiausia apgalvokite, kiek ir kokių rūšių apšvietimo apskritai jūsų namuose reikia. Apšvietimas turi būti pritaikytas prie kambario paskirties. Pavyzdžiui, jeigu kambarys yra skirtas skaitymui, darbui su kompiuteriu, jame turi būti strategiškai išdėstytos skaitymo lempos. Virtuvėje ne tik gaminamas maistas, bet ir valgoma, bendraujama, atliekami kiti darbai, joje reikės ir bendro apšvietimo, ir ryškesnio apšvietimo tam tikrose vietose - prie kriauklės ar pjaustymo staliuko. Pakankamai geras bendras apšvietimas visam kambariui reikalingas, kad patalpa nebūtų niūri ir žmonės eidami neužkliūtų už kokio baldo.
Elektros lizdų, šakučių, jungiklių planavimas namuose
Įrengiant butą ar namą dažnai sunku iš anksto numatyti, kur stovės elektriniai prietaisai: televizorius, muzikos centras, šaldytuvas, telefonas, dulkių siurblys ir t.t. Todėl siūlome Jums pavyzdinius sąrašus, kurie padės suplanuoti, kiek ir kokių prietaisų gali prireikti skirtingose patalpose, nuosavo namo sode ar kieme.
Patartina palikti galimybę įrengti papildomus kištukinius lizdus. Tai pigiau, nei juos įrenginėti užbaigus buto ar namo apdailą.
Prieškambaris
Jeigu prieškambaris 3 metrų ilgio, jame reikėtų įrengti du kištukinius lizdus ir numatyti galimybę įjungti arba išjungti apšvietimą iš dviejų vietų (du elektros jungikliai).
Pagalvokite, ar Jums bus reikalinga: telefonas, lauko durų valdymo įrenginys, pokalbių įrenginys, skambutis, kištukinis lizdas.
Virtuvė
Jeigu virtuvė atskirta nuo valgomojo, siūlome įrengti apie 10 kištukinių lizdų. Jeigu valgomasis įrengtas kartu su virtuve-iki 14.
Pagalvokite, ar Jums bus reikalinga: elektros viryklė, garų rinktuvas, orkaitė, mikrobangų krosnelė, kepintuvas (grilis), šaldytuvas, šaldiklis, indaplovė, plaktuvas, sulčiaspaudė, kavavirė, kiaušinių viryklė, virdulys, šiukšlių smulkintuvas, vidaus telefonas.
Valgomasis
Pagalvokite, ar Jums bus reikalinga: bendras apšvietimas, sieniniai šviestuvai, pastatomi šviestuvai, baldų apšvietimas, kepintuvas, šildytuvas ir ventiliatorius, dulkių siurblys, telefonas, pokalbių įrenginys, kiti prietaisai.
Svetainė
Čia reikia ypač kruopščiai apgalvoti elektros tinklo išdėstymą. Kambariui, didesniam nei 12 m², reikia įrengti apie 10 kištukinių lizdų. Kruopščiai suplanavus, visi vaizdo, garso, televizoriaus laidai paslepiami po tinku, įrengiami specialiai tam skirti lizdai televizijos antenai, garso kolonėlėms, žemų dažnių garsialkalbiui ir t.t.
Pagalvokite, ar Jums bus reikalinga: bendras apšvietimas, sieniniai šviestuvai, baldų apšvietimas, bendravimo zonos apšvietimas, pramoginis apšvietimas, televizorius, palydovinis imtuvas, vaizdo magnetofonas, garso įranga, kino projektorius, asmeninis kompiuteris, akvariumas, pokalbių įrenginys, telefonas, šventinė iliuminacija, šildytuvas ir ventiliatorius, žaliuzės, kiti prietaisai.
Vaikų kambarys
Pagalvokite, ar Jums bus reikalinga: bendras apšvietimas, rašomojo stalo apšvietimas, sieniniai šviestuvai, asmeninis kompiuteris, monitorius, spausdintuvas, magnetola, žadintuvas, telefonas, televizorius, šildytuvas ir ventiliatorius, dulkių siurblys, kiti prietaisai.
Darbo kambarys
Pagalvokite, ar Jums bus reikalinga: bendras apšvietimas, rašomojo stalo apšvietimas, sieniniai šviestuvai, asmeninis kompiuteris, monitorius, spausdinimo įrenginys, kopijuoklis, televizorius, vaizdo magnetofonas, magnetola, telefonas, automatinis atsakiklis, faksas, šildytuvas ir ventiliatorius, šaldytuvas (mažasis baras), kiti prietaisai.
Miegamasis
Pagalvokite, ar Jums bus reikalinga: bendras apšvietimas, vietinis apšvietimas, pristatomi šviestuvai, televizorius, vaizdo magnetofonas, magnetola, radijo žadintuvas, baldų apšvietimas, dulkių siurblys, lygintuvas, poliarizacijos įrenginys, elektrinė antklodė, kiti prietaisai.
Vonia
Jeigu vonioje numatyti kištukiniai lizdai, juos prijungti galima tik per nuotėkio srovės relę.
Pagalvokite, ar Jums bus reikalinga: skutamoji mašinėlė, plaukų džiovintuvas, plaukų žnyplės, elektrinis dantų šepetukas, burnos dušas, skalbyklė, skalbinių džiovyklė. Visi el.instaliacijos komponentai vonioje turi būti ne mažesnės nei IP 44 saugos klasės. Vieni iš nedaugelio gamintojų galime pasiūlyti hermetinę rozetę su jungikliu (viename bloke), sertifikuotą IP 44 saugos klase.
Skalbykla
Pagalvokite, ar Jums bus reikalinga: bendras apšvietimas, darbo zonos apšvietimas, skalbyklė, skalbinių džiovintuvas, džiovinamoji spinta, lyginimo įrenginys, lygintuvas, siuvamoji mašina, magnetola, kiti prietaisai.
Terasa (balkonas)
Pagalvokite, ar Jums bus reikalinga: apšvietimas, pobūvių apšvietimas, šventinė iliuminacija, el. grilius, garsiakalbiai, kiti prietaisai.
Garažas
Pagalvokite, ar Jums bus reikalinga: bendras apšvietimas, varstoto apšvietimas, papildomas apšvietimas, apžiūros duobės apšvietimas, gręžimo staklės, šlifavimo įrenginys, lituoklis, diskinis pjūklas, akumuliatoriaus įkrovimo įrenginys, radijas, pokalbių įrenginys, dulkių siurblys, variklio šildomasis įrenginys, šildytuvas ir ventiliatorius, galąstuvas, elektrinis gręžtuvas, kiti prietaisai.
Sodas
Pagalvokite, ar Jums bus reikalinga: takų apšvietimas, želdinių apšvietimas, vandens telkinio apšvietimas, fontanas, dekoratyvinių akcentų apšvietimas, gyvatvorių žirklės, vejapjovė, kepintuvas, kiti prietaisai.
Eksterjeras
Pagalvokite, ar Jums bus reikalingi: fasadų apšvietimas, namo numerio apšvietimas, apsauginis apšvietimas, pašto dėžutės apšvietimas, šventinė iliuminacija.
Instaliacijos planavimas lauke
Lauke elektra instaliuojama dviem būdais: atviruoju ir paslėptuoju. Atviroji instaliacija gali būti atlikta ant trosų ir lynų. Šis būdas dažniausiai naudojamas tiesiant įvadus į pastatus, nes yra pigesnis ir ekonomiškesnis. Jeigu atvirąją instaliaciją naudosite ir kiemo elementams bei kitiems lauko įrenginiams apšviesti, žinokite, kad aplinkai tai nesuteiks estetinio vaizdo. Kai lauko elektros įrenginiai yra stacionarūs ir nežadate keisti jų montavimo vietos, jiems elektros energija tiekiama kabelius tiesiant po žeme, o jeigu kilnojami – lanksčiais kabeliais žemės paviršiumi. Labai svarbu visus lauko elektros įrenginius apsaugoti nuo trumpųjų jungimų bei perkrovų automatiniais jungikliais ir įžeminti. Būtina naudoti tik didesnius negu 16A srovės kištukinius lizdus kurių apsaugos nuo drėgmės laipsnis yra IP44 (ar didesnis), kitus lauko instaliacijai skirtus elementus.
Tiesiant įvadą atvirąja instaliacija oro linija, naudojami izoliuoti laidai ar kabeliai su apvalkalu, kuris apsaugo nuo įvairių atmosferos poveikių (ultravioletinių spindulių, drėgmės ir kt.).
Tiesimui po žeme naudojami specialūs kabeliai. Prieš kasant tranšėją, pirmiausia jos vieta pažymima visu ilgio perimetru laikantis šių apsauginių zonų: nuo pastatų bei kitų statinių pamatų ir medžių kamienų atstumas turi būti ne mažiau kaip 2 m, nuo krūmų – 0,75 m. Po to tinkamai paruošiami kabelio gyslų galai, kabelis įveriamas į nedegų plastikinį vamzdį ir ištiesiamas tranšėjos perimetro ilgiu pažymėtoje vietoje tokiu atstumu, kad netrukdytų mesti žemes kasant tranšėją. Jos gylis turi būti 0,8 m (jeigu žemė ariamoji – 1,1 m), o plotis – 0,3-0,4 m. Iš tranšėjos pašalinami stambūs žemės gabalai, dugnas išlyginamas bei padengiamas be jokių priemaišų 10 cm smėlio ar smulkios žemės sluoksniu ir vėl išlyginamas. Paskui klojamas kabelis nedegiame plastikiniame vamzdyje ir pilamas 10 cm švaraus smėlio arba susmulkintos žemės sluoksnis. 30 cm nuo tranšėjos krašto, ilgio perimetru, ištiesiama įspėjanti juosta su užrašu „Kabelis“, tada tranšėja užkasama ir sulyginama sulig žemės paviršiumi.
Baras
Jeigu norite, kad papildomas virtuvės apšvietimas būtų sumontuotas virtuvės komplekte, tam reikėtų numatyti laidus.Patogumo dėlei apšvietimas turėtų būti valdomas atskiru jungikliu.Kai lempos montuojamos į baro viršutinę lentą, ten turi būti numatytas ir elektros tiekimas.Jeigu rozetė jau įrengta standartiniame aukštyje, iki baro viršaus elektros laidus galima nuvesti per baro vamzdį.Baro ir kitos į baldus montuojamos lempos jungiamos per transformatorių.
Prisijunkite prie mūsų socialiniuose tinkluose